Ara
Close this search box.

İyi Bir Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir köpek eğitimi sonucunda, siz bir kafe ya da restoranda otururken, köpeğiniz herhangi bir dış etken gördüğünde, masaya atlamadan, yanınızda rahat ikamet ediyorsa ve bir ortama girdiğinde ve doğru şekilde bulunabilen bir köpeğiniz varsa, iyi bir köpek eğitimini başarıyla tamamlamışsınızdır demektir. Ayrıca tacizkar olmayan, agresif olmayan, korkak olmayan tavırlar sergilemesi, evde yalnız kaldığında veya misafir geldiğinde kapatmak, tutmak, azarlamak ya da bir şekilde aklını karıştırmak gibi yükümlülükleriniz olmaz. Sizinle uyumlu bir şekilde bulunabiliyorsa, yalnız kaldığında eşya parçalamıyor ise, tuvaletini her yere yapmıyor ise, dışarıda sizin komutlarınızı dinliyor ise, siz bu köpekle her yere sığabilirsiniz.

Köpek eğitiminde; çiftlik ortamı veya sizin köpeğinizle bulunduğunuz ortamda eğitimlerimiz olmaktadır. Burada olay bu eğitimlerin sizlerle birlikte yapılıp uygulanmasıdır. Çünkü uzun yıllar birlikte olacaksınız. Ama yoğun olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda eksik olduğunuzu düşünüyorsanız köpek sahipleri, köpeklerini bize emanet eder ve biz burada hazırladıktan sonra sahip ile tekrarlarını yapıp daha sonra önce çiftlikte sonra şehirde sonra yaşam alanlarında tekrarlarını yapıp eğitimlerini tamamlıyoruz.

İyi bir köpek eğitimi belli aşamalardan oluşmaktadır. Bunlardan ilki olan temel itaat eğitimidir. Bu eğitim başlangıç ve köpek eğitiminin ilk adımıdır. Bu eğitim tasmalı olarak yapılmaktadır. Köpek ve sahibi arasında süren liderlik kavgası sona erdirilir ve köpek sahibinin liderliğini kabul eder ve saygı duyar. Bu eğitimde bazı önemli komutlar öğretilir. Bu komutlar Otur, Yat, Bekle, Yat-Bekle, Hayır ve Aferin komutlarını öğrenir ve uygulaması yapılarak pekiştirilir. Ayrıca aferin komutlarından sonra iyi bir mama ile de ödüllendirilir. Köpeğiniz bu eğitimi tamamladığında tasmalı olarak artık tüm komutlarınıza uyar. Sadece sizin komutlarınızı dinler, yabancıdan komut almaz. Köpeğinizde herhangi bir davranış ve karakter ( korkaklık, agresiflik, öfke vs.) ortalama 1 ayda eğitim başarıyla tamamlanır.

İkinci eğitim ise ileri itaat eğitimidir. Temel itaat eğitimi tamamlanmadan bu eğitime geçilmez. Temel itaat eğitiminde öğrenilmiş tüm komutlar burada tasmasız olarak yerine getirilir. Bu eğitim sonrasında tasmasız gezmelere çıkabilirsiniz. Tasma takılı olmadığı halde sol diz hizasında yürür ve sizin hızınıza uyum sağlar. Tasmasız yürüyüşlerde çevresinde kedi, köpek, insan araba gibi faktörler olsa dahi sizinle göz temasında olur ve sol tarafında ki yürüyüş pozisyonunu değiştirmez. Bu eğitimde uzak mesafeden Otur, Yat, Bekle, Yat-Bekle komutlarını yerine getirir. Temel itaat eğitiminde olduğu gibi köpeğinizde herhangi bir davranış veya karakter problemi yoksa 1 ayda eğitim başarıyla tamamlanır.

Logo-neufam-1.png

Copyright © 2021 neufam, All rights reserved. Present by MoxCreative.