Ara
Close this search box.

Köpekle Uyumlu Yaşam İçin 6 Kural

1- Sevgi

Köpeğinize doğru ve sürekli bir şekilde davranmak ve eğitim vermek sevginizi daha da artırır. Sürekli tekrar edilen kelime ve ifadelerden dolayı köpeğinizin ilgisini kaybetmemesi için doğru bir eğitim ve davranış tarzı benimsemelisiniz. Aynı zamanda, köpeğinizin sınırlarını belirlemek ve size uymasını beklemek de önemlidir.

2 - Sabır

Bekleme becerisi önemli bir konudur ve köpeğinizin beklerken gösterdiği davranışın önemi büyüktür. Hoşgörü ve tolerans köpek eğitimi için çok önemli bir faktördür. Köpeklerin bilmediği veya anlamadığı şeyler öğrenirken, onlara tolerans göstermeniz ve zaman tanımanız önemlidir. Ancak, köpeğinizin bilmesi gereken ve ancak yapmama gibi davranışları sergilediğinde, tolerans göstermenin yerine düzgün eğitimi sürdürmeniz önemlidir. Kısaca, hoşgörülü olun ama toleransın sınırlarını belirleyin.

3 - Kontrol

4 - Disiplin

5 - Fiziksel İhtiyaçlar

6 - Psikologik İhtiyaçlar

 

Sabır: bekleme becerisi değil, beklerken gösterilen davranış biçimi. Hoşgörü ve tolerans önemli bir etkendir sabır için. Köpeğinize bilmediği, idrak edemediği bir şey öğretirken, toleranslı olmalısınız. Ama bildiği ve bilmesine rağmen yapmadığı şeylerde toleranslı olursanız yarına bırakırsanız köpeğe yapmayabilirsini öğretirsin. Bunun için hoşgörülü olun ama toleranslı olmayın.

Disiplin: belirlenen programa uyup sadık kalmalıyız, 3 gün uygulamayı yapıp diğer günler sonra da yapsak olur dememeliyiz.

Fiziksel ihtiyaçlar: çok mini bir ırkınız yok ise, düzenli olarak her köpeğin sabah 40 dakika – akşam 1 saat  egzersize ihtiyacı vardır. Bu bahçeli bir evde onu salıp gezmesi değil, tasma takıp gezdirmek, yürütmektir. Fiziksel olarak da düzenli olarak günde 2 öğün yetişkin köpeklerde beslenmeli, her zaman taze su olmalı önünde. İçmese de günde 2 defa değiştirmeli. Mutlu köpek yorgun köpektir.

Psikolojik ihtiyaçlar: köpeğimizin sevgi ihtiyacı, ait olma ihtiyacı vardır. Mental olarak da yorulmalıdır.

Kontrol: kontrol olmadığı takdirde istediği kadar otursun, yatsın veya başka bir şey yapsın hayatta uygulanabilirliği olmaz. Ev aile köpeklerinde kontrol üst seviyede olmalıdır. Bu baskı demek değildir. Sert değil, net olmalısınız unutmayın!

Daha Fazla İçerik

İlginizi Çekebilir

Logo-neufam-1.png

Copyright © 2021 neufam, All rights reserved. Present by MoxCreative.